Zaštita vodozemaca od stradavanja na prometnicama

Autor: Josipa Strnišćak, 8. 3. 2021.

Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode i ove godine organizira akciju spašavanja vodozemaca na prometnicama Međimurske županije. Učenici  6.b  razreda s učiteljicama  Monikom Mesarić i Martinom Mužic sudjelovali su  volonterskoj akciji  "Zaštita vodozemaca od stradavanja na prometnicama". Učenici su prisustvovali predavanju, upoznali se s projektom i važnošću zaštite vodozemaca, obišli lokaciju te sudjelovali u prenošenju žaba u najbliže vodeno stanište.

U proljeće započinje sezona razmnožavanja i migracija žaba prema mrjestilištima u vodenim staništima pri čemu one vrlo često stradavaju u prometu. Takva „crna točka“ nalazi se na županijskoj cesti Črečan-Macinec koja presijeca koridor migracije žaba u proljeće iz šume u kanal Trnavu u dužini od 450 metara. Na svakih 50 metara uz mrežu postavljena je kanta ukopana u zemlju kako bi se u njoj žabe zadržale za vrijeme dok ih volonteri ne prenesu do najbližeg vodenog staništa. U suradnji sa Županijskom upravom za ceste postavljena su dva prometna znaka „žabe na cesti“ da bi se vozače upozorilo na povećani oprez u prometu.

Ovogodišnja akcija započela je postavljanjem zaštitne ograde u ponedjeljak, 27. veljače, a u sljedećih mjesec dana svakodnevno će se prenositi vodozemci prikupljeni iza ograde do obližnjeg vodenog staništa u kojem će podignuti svoj sljedeći naraštaj. Ako želite sudjelovati u volontiranju javite se učiteljici Moniki Mesarić.

Monika Mesarić