Edukacijsko jutro

Autor: Unknown , 9. 3. 2015.

U Centru za kulturu u Čakovcu je u četvrtak, 26. veljače, održan obrazovni program za djecu i mlade pod nazivom "Edukacijsko jutro". Sudjelovali su i naši učenici osmih razreda. Slušali su predavanje Branka Lustiga, dvostrukog dobitnika nagrade Oscar, čovjeka koji je preživio Holokaust i čovjeka koji je 1943. iz Čakovca odveden u zloglasni logor Auschwitz. Osim predavanja, učenici su pogledali i dugometražni igrani film "Dječak u prugastoj pidžami", snimljen prema istoimenome romanu.

Njihove utiske zapisala je Kasandra Balog, učenica 8.a razreda. Njen tekst možete pročitati klikom na opširnije.

„Eduacijsko jutro“ za učenike 8. razreda

Dana 26.2.2015. u Centru za kulturu u Čakovcu bio je organiziran susret  s osobom koja je vrlo značajna, kako u današnje vrijeme, tako  i u prošlosti. To je gospodin Branko Lustig -  hrvatski producent i glumac židovskog podrijetla. On je tijekom 2. svjetskog rata bio zatočen u koncentracijskim logorima Auschwitz i Bergen-Belsen. Osim toga, prvi je Hrvat koji je kao najbolji producent nagrađen nagradom Oscar. Održao je emotivno predavanje o Holokaustu za učenike 8. razreda međimurskih škola, a sve to u sklopu programa pod nazivom „Edukacijsko jutro“ preporučenog od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Osim predavanja gospodina Lustiga imali smo prilike vidjeti dugometražni, višestruko nagrađivani igrani film „Dječak u prugastoj pidžami“. Bili smo preplavljeni osjećajima jer film podsjeća na skupinu ljudi kakva i danas postoji. Gospodin Lustig nam je preporučio da pozorno gledamo film i da se nikad ne zapitamo gdje su drugi ili gdje smo mi nestali.

U filmu je glavni lik dječak kojem je otac postao zapovjednik logora pa se zbog toga obitelj morala preseliti. Dječaku je to bilo teško jer je trebao ostaviti prijatelje. Kad  se obitelj uselila u novu kuću, dječak je s prozora vidio neke ljude u susjedstvu za koje je mislio da žive na farmi. Radovao se što će među njima sigurno naći i nove prijatelje. Nakon nekoliko dana potajno je išao do te „farme“ i tamo upoznao malog dječaka u prugastoj pidžami koji je zapravo bio Židov, kao i svi u tom ograđenom prostoru. Njihovo druženje dovelo ih je do toga da je i Bruno odjenuo prugastu pidžamu kako bi na kratko vidio kako izgleda židovska svakodnevica. Nažalost, tu je bio njegovog života kraj – zapalili su ga zajedno sa Židovima.

Kasandra Balog, 8.a