Učenici OŠ dr. Ivana Novaka posjetili RTL

Autor: Snježana Baksa, 5. 5. 2018.

Povodom Dana medijske pismenosti učenici članovi Medijske grupe iz Macinca u pratnji svoje mentorice Kristinke Vugrinec posjetili su RTL televiziju 2. svibnja. Posjeti učenika medijskim kućama omogućeni su suradnjom Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Agencije za elektroničke medije te pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i brojnih partnera.

U aktivnosti „Djeca upoznaju medije“ sudjelovali su: Lovro Horvat, Ivona Jakovljev, Fran Kirić, Tea Kovačić, Karlo Lesar, Dolores Lovrenčić, David Muršić i Luka Panić.

Voditeljica u upoznavanju s RTL televizijom bila je Antonija Stupar Jurkin koja je učenike srdačno dočekala i provela kroz režiju, montažu, redakciju i studio. U studiju su učenici zajedno s voditeljicom Anom Brdarić Boljat, vođeni profesoricom Dunjom Lakuš  koja radi kao „speech coach“, imali vježbe govora. Dobro su se nasmijali, zabavili, ali i oslobodili u govorenju. Okušali su se i u voditeljskom poslu čitajući vijesti.

U redakciji su domaćini bili Ana Brdarić Boljat i Ivan Vrdoljak koji su učenike pobliže upoznali s voditeljskim poslom, ali i podučili o vijesti kao temeljnoj novinarskoj vrsti- kako vijest nastaje, kako se biraju vijesti, kako se do njih dolazi te koja pravila mediji moraju poštovati prilikom objavljivanja vijesti.

Na samom kraju voditeljica je učenike odvela do RTL Kockice gdje su se ugodno družili s voditeljima Davorom Balažinom i Tatjanom Gržan.

U nastavku pročitajte dojmove učenika.

Na RTL-u mi je zanimljivo bilo vidjeti režiju. Smiješno mi je bilo kad smo radili glasovne vježbe i isprobavali kako je voditi vijesti. Bilo je lijepo upoznati voditelje vijesti i RTL Kockice. (Fran)

Najviše mi se svidio studio i blesimetar. Susreo sam voditelje Anu Brdarić Boljat, Ivana Vrdoljaka i Antoniju Stupar Jurkin. Posjetili smo i RTL Kockicu te tamo upoznali voditelja Davora Balažina i Tatjanu Gržan. Naučio sam što su to vijesti i što su lažne vijesti. (Lovro)

Zabavljali smo se i puno toga naučili. Izvodili smo vježbe za govor koje su bile jako smiješne, ali i korisne. Imali smo voditeljicu Antoniju koja nas je ljubazno provela kroz cijelu RTL televiziju. Upoznali smo se s voditeljima vijesti i RTL Kockice te s njima razgovarali o našem radu na filmovima. Na kraju su nas razveselili poklonima. (Tea)

Najviše mi se svidjelo kada smo isprobavali čitati s blesimetra te kad smo radili govorne vježbe s gospođom Dunjom. Nisam se nadao da ćemo upoznati voditelje vijesti, ali mi je bilo jako drago. Prezentacija o vijestima koju nam je održao Ivan Vrdoljak je bila poučna. Dosta toga smo znali otprije, ali bilo je korisno dopuniti znanje. (David)