PROFESIONALNA ORIJENTACIJA

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 12. 2. 2011.

Ovaj je dio objavljen za 20 učenika 8. razreda naše škole i njihove roditelje. Sve njih, naime, brine jedno pitanje: KAMO NAKON OSNOVNE ŠKOLE? U moru zanimanja i srednjih škola koje se nude, naši dragi osmaši moraju odabrati onu koja će najbolje odgovarati njihovim sposobnostima i interesima, ili onu koja će ih lako odvesti na fakultet ili na posao.

U nastavku pišemo o profesionalnoj orijentaciji, upućujemo vas na web stranicu www.karijera.hr te u prilogu nudimo brošuru Kamo nakon osnovne škole, koja će možda odgovoriti na neka vaša pitanja.

Također, napominjemo kako su ocjene važne pri upisu u srednju školu, ali i opisna ocjena iz vladanja, pa vas molimo da i to imate na umu! wink

U svakom slučaju, SRETNO!!!

Profesionalna orijentacija

Što je profesionalna orijentacija?

Profesionalna orijentacija je postupak pomoću kojeg se pojedinci usmjeravaju u ona područja rada koja najbolje odgovaraju njihovim intelektualnim sposobnostima, osobinama ličnosti i profesionalnim interesima.

Glavni cilj profesionalne orijentacije je pomoći pojedincu u odabiru odgovarajućeg zanimanja.

Zašto je korisna profesionalna orijentacija?

U radu provedemo jednu trećinu svog života, radimo 7 do 8 sati na dan, 5 ili 6 dana u tjednu, 35 do 40 godina. Raditi posao koji nas veseli i u kojem smo uspješni od neizmjerne je važnosti za čovjekovu sreću. Stoga je odabir primjerenog zanimanja jedna od najvažnijih životnih odluka.

Mudra izreka kaže: Kada se zaljubiš – sretan si 1 dan; kada se vjenčaš – sretan si 1 godinu; kada radiš posao koji voliš – sretan si cijeli život!

Kada se odlučiti na profesionalnu orijentaciju?

ü  Kada želite saznati koje je zanimanje za vas primjereno

ü  Kada želite odabrati odgovarajuću srednju školu/fakultet

ü  Kada želite potvrditi svoj izbor

ü  Kada želite saznati koje su vam sposobnosti najrazvijenije

ü  Kada želite promijeniti zanimanje

Što profesionalna orijentacija uključuje?

• Psihologijsko testiranje različitih intelektualnih sposobnosti– 7 različitih vrsta inteligencije (verbalno, numeričko, apstraktno, spacijalno i mehaničko rasuđivanje, perceptivnu brzinu i točnost te poznavanje gramatike i pravopisa) povezanih s aktivnostima unutar različitih zanimanja. Naime, što su sposobnosti za neko zanimanje veće, veća je i vjerojatnost da ćemo trebati manji angažman za postizanje uspjeha i doživljavati manje neuspjeha u radu. Zamislite pjevača bez sluha ili pak televizijskog voditelja koji nema dobre verbalne sposobnosti pa svako malo zamuckuje i zastajkuje u govoru. Svako zanimanje traži različite sposobnosti koje određuju pojedinčev domet u uspješnosti obavljanja posla.
  • Testiranje osobina ličnosti– dominante osobine ličnosti (ekstraverzija-introverzija, agresivnost, ambicioznost, emocionalna stabilnost, ugodnost, sklonost dominaciji itd.); uobičajene obrasce ponašanja i reagiranja te zainteresiranost za učenje i usvajanje novih znanja. Ako ste zatvoreni, povučeni i ne uživate u društvu većeg broja ljudi, bolje će vam odgovarati poslovi koje morate obavljati samostalno i koji ne uključuju mnoštvo kontakata s drugima.
  • Testiranje profesionalnih interesainteresi se odnose na ono što nam se sviđa, što nam je ugodno i u čemu uživamo. To su aktivnosti kojima se bavimo, predmeti koji nam se sviđaju i sve ono što nam je zabavno, uzbudljivo ili izazovno. Interesi nam pomažu da bolje upoznamo same sebe i lakše donesemo odluku o vlastitom zanimanju ili karijeri.
  • Razgovor s psihologomsavjetovanje vezano uz odabir i realizaciju zanimanja.
  • Pisano izvješće o rezultatima testiranja- dobiveni rezultati psihologijske obrade prezentiraju se pojedincu usmeno i pisano u formi izvješća.

Priloženi dokumenti:
brosura-kamo_nakon_osnovne_skole.pdf (1.54 MB)