SVJETSKI DAN ROMA

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 13. 4. 2011.

Raskošnije nego prijašnjih godina 8. travnja obilježen je Svjetski dan Roma u našoj školi. Priređene su bile čak dvije svečanosti u školskom holu, jedna u smjeni razredne, druga u smjeni predmetne nastave. Svečanostima je prethodilo gostovanje predstavnika roditelja Roma Ivana Oršoša, Vide Oršoša, Nadice Horvat i Terezije Horvat koji su u razredima učenike upoznavali s romskom prošlošću i običajima.

Učiteljica Kristinka Vugrinec donosi detaljan pregled pod OPŠIRNIJE, a defektologinja Simona Borko i fotografije u Foto-galeriji.

Svojom nazočnošću ovaj događaj uveličali su i gosti: pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Županije međimurske Sonja Tošić-Grlač, načelnik Općine Nedelišće Mladen Horvat, predstavnik VMO Parag Vida Oršoš te predstavnici Vijeća roditelja.

Pjesmom, plesom i kazivanjem stihova obje priredbe otvorili su mališani predškolci vođeni svojim odgojiteljicama. Učenici razredne nastave kazivali su stihove i glumili u nizu veselih lutkarskih igrokaza. Pjesmama je goste počastio mali zbor, a plesom folklorna skupina. Starije učenice Alenka Balog i Tamara Šečić te skupina učenika 7. razreda također su kazivali poeziju, a Lijenog muža uprizorili su mali glumci iz 5. b razreda.  Poznatu pjesmu Bratec Martin 4.d razred otpjevao je na bajaškom jeziku, a čula se i romska himna Đelem, đelem u izvedbi Nenada i Darija Ignaca.  Svoje vlastite legende o Romima na hrvatskom i bajaškom jeziku pročitali su osmaši: Alen Pec, Jasmin Ignac i Danijel Balog, a veliko oduševljenje publike izmamio je Robert Ignac pjesmom Da sam se rodio. Program je završio rasplesano , plesnom točkom učenica i učenika viših razreda koji su izveli Rumunjsko kolo.

Sudeći prema aplauzu oduševljene publike, učenici su se izuzetno potrudili da na ovaj dan daju najbolje od sebe. No, ne treba zaboraviti ni trud učitelja koji su ih vrijedno pripremali, motivirali ih da se kreativno izraze na najrazličitije načine.