IZLET PREDMETNE NASTAVE

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 16. 4. 2011.

Kao i svake godine, učenici će na jednodnevni izlet. Ove godine u - Zagreb i to u srijedu, 20. travnja, tik pred proljetne praznike. Učenici predmetne nastave (dakle, od 5. do 8. razreda) na izletu će posjetiti Hrvatski školski muzej te kazalište Mala scena gdje će gledati predstavu "Kamenje", a potom će vjerojatno, ukoliko nam vremenske prilike dozvole, imati i nešto slobodnog vremena u centru glavnog grada.

Polazak je u 7:30 ispred škole!

Učenici koji ne idu na izlet imaju organiziranu nastavu po posebnom rasporedu koji će im prenijeti njihovi razrednici.

Kamenje je doživjelo mnoga uprizorenja i postiglo velik uspjeh u cijelome svijetu zahvaljujući aktualnoj temi, zanimljivoj i napetoj priči koja koristi sve elemente, pa čak i stereotipe filmskih kriminalističkih potraga, te društvenoj angažiranosti, modernosti koncepta u kojem se odražava suvremeno gledanje na ulogu kazališta za djecu i mlade, ali i zbog iznimno vješto oblikovanih karaktera koji pružaju fantastične mogućnosti za glumačku igru.

Izvorna inačica teksta nastala je tijekom procesa improvizacija u kojem su autori i glumci australskoga kazališta ZEAL Theatre Company, Tom Lycos i Stefo Nantsou, stvarali  situacije i definirali dijaloge. Budući da je tako stvoren materijal izrazito "glumački", mišljen da se može igrati u različitim prostorima i uvjetima, svaka postava, pa tako i naša, okrenuta je glumcima i radu s njima na oblikovanja karaktera i na oživljavanju situacija koje plastično dovode na scenu prostore kojima lica prolaze u svojem bijegu i potrazi.

Temeljena na vrhunskoj glumačkoj igri, osvjetljavajući problem koji se događa i u nas, tretiranjem problema s razumijevanjem i simpatijom za mlade, predstava će sasvim sigurno biti pravi mladenački kazališni hit!

Hrvatski pedagogijsko-književni zbor je već od svog osnutka 1871. godine sustavno prikupljao građu za budući muzej. Od 1889. godine nastale zbirke muzeja smještane su u novosagrađenoj zgradi Hrvatskoga učiteljskog doma.
Hrvatski školski muzej svečano je otvoren 19. kolovoza 1901. godine.
Osnovna je zadaća naše ustanove sustavno prikupljanje, proučavanje i izlaganje građe iz prošlosti i sadašnjosti hrvatskoga školstva i pedagogije. U muzeju postoje zbirke učila, nastavnih pomagala i školske opreme, radova učenika i nastavnika, likovnih radova, udžbenika i priručnika, školskih propisa, arhivska zbirka, zbirka fotografija te dokumentacija o školstvu. U sastavu muzeja je i Pedagoška knjižnica Davorina Trstenjaka.
Na Svjetski dan učitelja, 5. listopada 2000., Hrvatski školski muzej je otvorio svoj stalni postav na oko 450 m2. Izloženo je oko 1000 eksponata, pretežito originalnih, iz polovice 19., odnosno početaka 20. stoljeća. Na ovim web-stranicama donosimo izbor predmeta iz svih izložbenih cjelina.