COMENIUS TJEDAN 2011.

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 3. 5. 2011.

U našoj školi se od 2. do 9.svibnja obilježava Comenius tjedan.

Škola će u Comenius tjednu, predstaviti učenicima, učiteljima, roditeljima te lokalnoj zajednici način rada eTwinning portala i Agencije za mobilnost i programe EU, podijeliti promotivne materijale, ali i predstaviti projekte u koje su uključeni učenici škole te buduće planove i suradnje.

Comenius je naziv potprograma Agencije za mobilnost i programe EU koje obuhvaća predškolski odgoj, osnovno i srednje obrazovanje. Ciljevi su promicanje svijesti o raznolikosti europskih kultura suradnjom škola i vrtića država koje sudjeluju u Programu za cjeloživotno učenje, poticanje osobnog razvoja sudionika, razvoj i usavršavanje vještina i kompetencija te njegovanje ideje o europskom građanstvu. Uz zemlje članice EU, i Hrvatska sudjeluje u programima kao punopravni član od početka 2011. godine.

ETwinning je dio Comenius programa koji se provodi putem Interneta – aktivnost putem portala koji je namijenjen međunardonoj suradnji i usavršavanju nastavnog i nenastavnog osoblja. Sam portal www.eTwinning.netsluži nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola.

Najveće prednosti eTwinninga, koje su i prepoznali u školi u Macincu su:

• fleksibilnost (jer sami određujete tempo koji vam odgovara)
  • jednostavnost (jer nema papirologije)
  • sigurnost (jer se radi o provjerenom on-line okružju)

Učenici škole trenutno rade na dva projekta u sklopu programa – mali zbor s učiteljem Igorom Pergarom je uključen u projekt „Christmas Carols“ s ciljem promicanja božićnog duha gdje će mali pjevači u tri godine otpjevati nekoliko božićnih pjesama na materinjem (hrvatskom i romskom), engleskom te jezicima susjednih zemalja.

5.A razredsudjeluje u projektu „My World“ kojim koordinira upravo Hrvatska budući da je projekt osmislila i provodi ga učiteljica engleskog jezika Lidija Branilović. Oni će kroz sedam mjeseci obraditi sedam tema o životu učenika te škole, a partneri u projektu dolaze iz 12 europskih zemalja i napravit će isto. Projekt je trenutno na polovici puta, odnosno, na četvrtoj temi.