EUROPSKA NOĆ MUZEJA U HRVATSKOJ

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 13. 5. 2011.

14. svibnja 2011. obilježava se Europska noć muzeja u Hrvatskoj.

Europska noć muzeja je manifestacija koja se od 2005. godine, na inicijativu i u koordinaciji Francuske muzejske direkcije, u europskim muzejima priređuje pod pokroviteljstvom Vijeća Europe i UNESCO ICOM-a (Međunarodnoga vijeća muzeja) u subotu najbližu 18. svibnju, Međunarodnome danu muzeja.

U nastavku pročitajte više o događanjima diljem Lijepe naše.

Izvor: www.skole.hr

Gradski muzej Varaždin

U ovom programu varaždinski muzej sudjeluje od samog početka. U Europskoj noći muzeja izložbeni postavi otvaraju se za posjetitelje u večernjim satima, a pored njih se priređuju i dodatni sadržaji. Proteklih godina varaždinski muzej tako je pripremio nekoliko tematskih programa, među ostalima: Svjetla u noći, Mozart i njegovo doba, Red rocka red baroka i druge.

Europska noć muzeja ove godine će se održati u subotu, 14. svibnja te će na taj način više od 2500 muzeja i galerija iz 40-ak europskih zemalja, obilježiti Međunarodni dan muzeja (18. svibnja).

Gradski muzej Varaždin će uz redovite izložbene sadržaje i ovaj put nastojati pripremiti i dodatne programe za posjetitelje, a ulaz za razgled bit će besplatan. I u 2011. godini Europska noć muzeja bit će završni program Varaždinskih muzejskih svečanosti, još jednog tradicionalnog događanja u varaždinskome muzeju, a o svim pojedinostima više informacija moguće je vidjeti na internetskim stranicama Gradskog muzeja Varaždin.

Prošle godine, s obzirom na to da su Ujedinjeni narodi 2010. proglasili godinom biološke raznolikosti, središnji dio varaždinske Europske noći muzeja bio je AkTer Fest, izložba akvarijskih i terarijskih životinja, koja je pobudila izniman interes publike. Po prvi put za razgled su bili otvoreni svi izložbeni prostori Muzeja: u palači Herzer, palači Sermage i u Starome gradu, a od 20 do 24 sata tu subotu, 15. svibnja, obišlo ih je više od 3 500 posjetitelja među kojima je bilo puno mladih i djece s roditeljima.

Etnografski muzej Istre i Muzej grada Pazina

Europsku noć muzeja 2011 organiziraju i Etnografski muzej Istre i Muzej grada Pazina.

U 19 sati program će započeti predavanjem i prezentacijom restauriranih predmeta Muzeja grada Pazina, pod nazivom “Novi sjaj muzejskih predmeta”. Program traje do 20:30 sati.

Projekcije etnografskih filmova s trećeg Etnofilma započinju u 21 sat te traju do 23:30 sati. Program umjetničke skupine “Družina Čiribu” iz Pule, naziva “Mitološka bića u Kaštelu” započinje u 21 sat i traje do 1 sat.

Ulaz je slobodan.

Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

U obilježavanju Međunarodnog dana muzeja sudjeluje i Muzej suvremene umjetnosti koji priređuje  bogat program, a ulaz na izložbe i za sva događaja je besplatan.

Program obilježavanja:

Muzeji i sjećanje: tematska šetnja izložbom "Za aktivnu umjetnost" - Nove tendencije 50 godina poslije (1961-1973). Naziv tematske šetnje je „Što je živa baština u Novim tendencijama?“

Plesna predstava „Od improviziranog do programiranog pokreta“

Muzej izvan muzeja

Zaštita i pristup zbirkama i dokumentima - projekt "Digitalizacija ideja “

Predstavljanje filma i razgovor "U laboratoriju umjetničkih forenzičara“

Proglašenje nagrada sudionika muzejsko-edukativne akcije „Dodir“

Besplatna stručna vodstva po izložbi "Za aktivnu umjetnost" - Nove tendencije 50 godina poslije (1961-1973) te po stalnom postavu Zbirke u pokretu.

Vrijeme održavanja i dodatne informacije moguće je vidjeti na internetskim stranicama Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb.

Gradski muzej Vinkovci

Na nekoliko lokacija Gradskog muzeja Vinkovci (u Lapidariju, Stalnom arheološkom i etnološkom postavu, Galeriji likovnih umjetnosti 'Slavko Kopač' te na terasi iznad poslovnog centra Terme),14. svibnja će se obilježiti Europska noć muzeja.

Program će započeti u 18 sati projekcijom filmova koji se bave astronomijom, dok će na terasi Terme biti organizirano gledanje neba i zvijezda teleskopom. U Lapidariju muzeja bit će izvedba iluzionističke predstave za djecu (od 19 sati), potom slijedi glazbeni intermeco u kojem će nastupiti Ivan Paulić (tenor), Ivica Belamarić (gitara), te izvedena monodrama prema 'Gloriji' Ranka Marinkovića, ali i održana glazbena večer.

Svi će sadržaji u Gradskom muzeju Vinkovci za posjetitelje Europske noći muzeja biti otvoreni od 18 do 24 sata.

Narodni muzej Zadar

Narodni muzej Zadar povodom Međunarodnog dana muzeja 18. svibnja 2011. počeo je s obilježavanjem 12. svibnja a cijeli program trajat će do 19. svibnja.

Neka od događanja su izložba fotografija na temu otočkog bataljuna i odreda naoružanih brodova 112. zadarske brigade, predavanje na temu otočke tradicijske kulture u suvremenom životu, prezentacija etnoloških filmova, radionica izrade veza - četverokuka, radionica iške keramike, likovna i literarna radionica na temu Fontana kao kulturni i povijesni spomenik...

Više informacija o svim događanjima moguće je pronaći na internetskim stranicama Narodnog muzeja Zadar.