EUROPSKI DAN DEBLJINE

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 16. 5. 2011.

Europski dan debljine se obilježava od prošle godine  zadnje subote u mjesecu svibnju sa željom da se u Europi smanji broj  osoba koje će patiti od debljine te bolesti povezanih s debljinom kao i od prerane smrti.

Ovogodišnji moto obilježavanja Europskog dana debljine je "Stop yo-yo efekt"!

Aktivnosti i kampanje koje se poduzimaju u sklopu obilježavanja Europskog dana debljine u mnogim zemljama Europe usmjerene su prema osobama s prekomjernom tjelesnom težinom i debljinom kako bi ih se motiviralo na promjenu životnog stila  koja će rezultirati postizanjem primjerene tjelesne težine, a tako i unapređenjem zdravlja te kvalitete života.

Tom se prigodom ističe nekoliko značajnih činjenica vezanih uz debljinu:
1. debljina je jedan od vodećih, a preventabilnih uzroka bolesti i smrtnosti u Europi koja poprima epidemijske razmjere
2. prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, prekomjerna tjelesna težina i debljina  se svake godine povezuju s milijun smrti i 12 milijuna godina života s bolesti
3. spriječiti nastanak debljine kod ljudi je ključ za bolju budućnost, ali je jednako važno smanjiti epidemiju debljine poticanjem i  pružanjem podrške prekomjerno teškim i pretilim osobama sa ciljem postizanja poželjne tjelesne težine

Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije se i ove godine uključuje u obilježavanje Europskog dana protiv debljine organiziranjem javno-zdravstvene akcije namijenjene dosadašnjim korisnicima Savjetovališta za prevenciju prekomjerene tjelesne težine i  debljine koje pri Zavodu djeluje više od 3 godine, kao i svim drugim zainteresiranim osobama iz županije.

Tijekom akcije koja će se održati 17. svibnja 2011. godine (utorak) od 9,30 – 13,00 sati, sudionici će u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije moći izmjeriti kolesterol, trigliceride i šećer u kapilarnoj krvi, krvni tlak, odrediti pokazatelje uhranjenosti i dobiti savjete o zdravom načinu života  od liječnika, psihologa i nutricionista.

Kako je tema ovogodišnjeg Dana protiv debljine “Stop yo-yo efekt”, da bi smo naše stanovništvo upoznali sa opasnostima koje u sebi kriju razne redukcijske dijete kojima se podvrgavaju prekomjerno teške osobe, koje zbog toga nerijetko ulaze u taj opasan ciklus u kojem nakon naglog gubitka kilograma slijedi opetovano debljanje, organizirali smo predavanja.

Predavanja će se održati 17. svibnja 2011. u Scheierovoj zgradi u Čakovcu u 18,00 sati.
Magistra Nutricionizma Jasna Ćerić održat će predavanje na temu : “Pravilnom prehranom zaustavimo yo-yo efekt”, dok će dr.med., spec.interne medicine Andrea Marić iz Županijske bolnice Čakovec održati predavanje na temu “Debljina i šećerna bolest”.