SVJETSKI DAN ROMA

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 7. 4. 2012.

Svjetski dan Roma, 8. travnja, je dan kada se slavi romska kultura i podizanje svijesti o problemima s kojima se Romi susreću. Ovaj datum označava dan kada se Romi sjećaju Prvog kongresa Roma, održanog u travnju 1971. godine u Londonu.
Naime, tokom 60-ih godina uspostavljaju su brojne romske organizacije u Francuskoj i Velikoj Britaniji. U ovom periodu nastaju i prve romske organizacije u Srednjoj i Istočnoj Europi. Zajedno sa rastom broja nacionalnih romskih organizacija, rastao je i interes za stvaranje međunarodne romske organizacije. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja, Romi iz brojnih europskih zemalja, susreli su se u Londonu u travnju 1971. godine.

Ovaj Kongres, za koji se smatra se da je prvi istinski međunarodni sastanak Roma, rezultirao je formiranjem Međunarodnog saveza Roma (International Romani Union - IRU), prihvaćanjem romske zastave i himnom (Dželem, dželem). Pored toga, Kongres je po prvi put na jednom mjestu okupio intelektualce iz reda romskog naroda, koji su na Kongresu definirali svoj cilj – Stop rasizmu, diskriminaciji i egzilu – te po prvi put dali preporuke za organiziranje romskog naroda.

Također, na Kongresu je i verificiran naziv pripadnika ovog naroda – Romi – a dotadašnji nazivi su označeni kao nedostojni i uvredljivi. Kako se pripadnici romske nacionalnosti u etničkom smislu dijele na tri velike grupe – Rome, Sinte i Kale, te brojne manje grupe – već danas postoje suvremene inicijative koje se bave isključenosti Sinta i Kala iz ove imeničke označenosti.

Ipak, održavanje Kongresa je doprinijelo povećanju uključenosti Roma u društveni život, te potaklo osude diskriminacije i rasizma nad pripadnicima ovog naroda. Međunarodni dan Roma je kao takav svojom odlukom potvrdio i UN, a Romi koji su živjeli u socijalističkom bloku, ovaj datum su počeli obilježavati tek krajem 90-ih godina. Posljednjih godina ovaj praznik poprima sve šira priznanja.