KAMO NAKON OSNOVNE ŠKOLE?

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 3. 5. 2012.

Kamo nakon osnovne škole? pitanje je na koje već neko vrijeme traže odgovor svi naši dragi osmaši i njihovi roditelji. U moru srednjoškolskih programa koji se nude u našoj i susjednim županijama, budući srednjoškolci traže onaj pravi za sebe. Što je presudno pri odabiru budućeg zanimanja? Želja učenika? Nagovaranje obitelji i okoline? Prijateljstvo? Ili potražnja na tržištu rada?

U školi su svi osmaši imali, i još uvijek imaju, priliku o toj temi razgovarati sa stručnom suradnicom - pedagogom, koja će sva svoja znanja i savjete usmjeriti ka najboljem mogućem rješenju, ovisno o učenikovim sposobnostima i željama.

Pod OPŠIRNIJE pročitajte više o akciji koju nudi HZZ, a u prilogu ćete naći i zanimljiva štiva koja će vam možda pomoći u donošenju ove važne životne odluke.

Sretno!

Profesionalno usmjeravanje učenika osnovnih i srednjih škola

Profesionalno usmjeravanje učenika uključuje profesionalno informiranje i profesionalno savjetovanje, odnosno skup stručnih postupaka kojima se učenicima pruža pomoć pri odabiru budućeg zanimanja, odnosno obrazovanja, a provodi se u suradnji sa školom i roditeljima/skrbnicima.

Poseban naglasak u tom procesu stavlja se na sposobnosti, vještine, interese i motivaciju učenika, kao i na mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja u pojedinoj regiji.

Profesionalno usmjeravanje učenika završnih razreda osnovne i srednje škole predstavlja tzv. rane intervencije i ima preventivno značenje kao pomoć pri donošenju adekvatnih odluka o izboru obrazovnih programa i zapošljavanja.

Jednom godišnje Zavod provodi istraživanje o profesionalnim namjera učenika putem Ankete o profesionalnim namjerama učenika osnovnih i srednjih škola. Također, temeljem Ankete i u suradnji sa stručnim timom škole, savjetnici za profesionalno usmjeravanje definiraju ciljne skupine kojima su potrebne specifične usluge profesionalnog usmjeravanja.

Posebna pozornost pridaje se učenicima za koje se predviđa da bi nakon završetka školovanja mogli imati otežan pristup tržištu rada, odnosno učenicima s teškoćama u razvoju, zdravstvenim teškoćama, teškoćama učenja, poremećajima u ponašanju i sl.

U postupku profesionalnog savjetovanja učenika koje uključuje timsku obradu uz mogućnost psihološkog testiranja, intervjua, te po potrebi liječničkog pregleda specijaliste medicine rada, stručni tim predlaže najprimjereniji odabir obrazovnog programa za nastavak školovanja.

Postupak savjetovanja uvažava s jedne strane potrebe tržišta rada i mogućnosti obrazovanja, te s druge strane individualne mogućnosti i potrebe učenika.

U svakoj područnoj službi Zavoda se organiziraju Sajmovi poslova, Dani profesionalnog usmjeravanja i druge manifestacije na kojima se učenici imaju priliku upoznati s ponudama obrazovnih institucija, ključnim dionicima tržišta rada te koristiti usluge profesionalnog usmjeravanja. U cilju promocije zanimanja traženih na tržištu rada Zavod u suradnji s područnim obrtničkim komorama provodi aktivnosti promidžbe obrtničkih zanimanja za učenike i financira liječničke preglede za upis učenika u ta zanimanja.

Stručni postupci koji se provode u radu s učenicima su:

Kojim skupinama učenika je namijenjeno profesionalno usmjeravanje?

Profesionalno usmjeravanje namijenjeno je prvenstveno učenicima završnih razreda osnovnih i srednjih škola.  Identifikacija učenika provodi se u suradnji sa stručnim suradnicima škola i razrednikom učenika.

Stručnom timu za profesionalno usmjeravanje upućuju se i učenici koji pokazuju neuspjeh tijekom školovanja. Različite oblike informiranja (individualno i grupno informiranje, samo-informiranje putem brošura, računalnog programa Moj izbor, itd.) i savjetovanja po potrebi mogu koristiti i drugi učenici tijekom svog obrazovanja.

Najčešće skupine učenika kojima savjetnici za profesionalno usmjeravanje pomažu pri donošenju odluke o nastavku obrazovanja su:

• Učenici s teškoćama u razvoju  - učenici koji su osnovnu školu završili prema posebnom ili prilagođenom programu ili redovnom nastavnom programu uz individualizirani pristup.
  • Neodlučni učenici - učenici koji nemaju dostatne informacije te im je potrebna usluga informiranja o mogućim obrazovnim programima koji se mogu upisati u školama na području u kojem žive ili u obližnjim gradovima i mjestima, te o zapošljavanju pojedinih zanimanja na navedenim područjima

Preporuke stručne službe za profesionalno usmjeravanje

Savjet o najprimjerenijem profesionalnom odabiru daje se u usmenom obliku, učeniku i/ili njegovu roditelju/skrbniku.
Pisano mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje izdaje se temeljem Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole koju izdaje Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za tekuću školsku godinu.