PORUKA PRAVOBRANITELJICE ZA DJECU NA POČETKU 2012./2013. ŠKOLSKE GODINE

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 2. 9. 2012.

Školsko će zvono 3. rujna 2012. pozvati u školske klupe 516 841 učenika u Hrvatskoj i označiti njihov povratak đačkim obvezama, druženju s učiteljima i školskim prijateljima, ali i suočavanje s novim školskim izazovima, stjecanje novih znanja i novih prijatelja. Događaj je to koji bi za svu djecu trebao biti poput svečanosti, jer obrazovanje je važno dječje pravo.

Vijest je izvorno objavljena na internetskim stranicama Pravobraniteljice za djecu.

Stoga pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić poziva sve one koji na to mogu utjecati da pomognu da početak školske godine za svu djecu doista bude svečan i ugodan doživljaj, da se svako dijete osjeća dobrodošlo i prihvaćeno u školi, da zna da će u učenju dobiti podršku učitelja, da će nailaziti i na prepreke i probleme, ali će ih svladavati uz pomoć odraslih i zajedno s drugom djecom.

To je posebno važno za oko 40 800 prvašića. Njihov prvi susret sa školom i učiteljima dobrim će dijelom obilježiti i njihov odnos prema učenju i znanju. Njihova učionica, učiteljica i razredni prijatelji, s prvim danom škole postaju važan dio njihovoga svijeta. A odgovornost svih odraslih je da taj mali svijet bude ugodno, poticajno i sigurno mjesto.

I put od kuće do škole važan je dio toga dječjeg svijeta koji se mora učiniti sigurnim i zaštićenim. Ne mogu se ukloniti  svi rizici i opasnosti ali moće se i mora paziti na sigurnost djece u prometu, uputiti ih u važnost poštovanja prometnih propisa i pružiti im i vlastitim ponašanjem dobar primjer. Prometna policija već je najavila da će s osobitom pažnjom nadzirati promet u blizini škola, no velik dio odgovornosti je na roditeljima i na svima odraslima.

Sve što se uloži u djecu, pogotovo u njihovoj ranoj dobi, kasnije se višestruko vraća. A djeca trebaju odrasle - ne samo da bi im kupovali stvari. Ona trebaju pažnju, vrijeme, odgovornost odraslih. Djecu treba štititi, ali ih se mora pripremiti i osposobiti da se sama sigurno i odgovorno kreću kroz život, da slobodno istražuju i stječu nove spoznaje. U tome važne zadaće i odgovornosti imaju i obitelj, i škola, i cijela zajednica, ali i sama djeca u skladu sa svojom dobi i zrelosti. Jer imati prava znači poštovati i braniti i svoja i tuđa prava.

Pravobraniteljica svim učenicima želi radostan početak školske godine, mnogo uspjeha u učenju i što više veselja i zabave u školskom životu!