ZAJEDNIŠTVOM U ODGAJANJU SRETNE I USPJEŠNE DJECE

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 13. 11. 2012.

Obzirom na bogatstvo različitosti koju posjeduje, vizija škole je: “Razvijanje partnerstva učitelja i roditelja - zajedništvom u odgajanju sretne i uspješne djece.“

Praktične primjere iz svoga svakodnevnog rada u razredu, uvažavajući viziju škole, predstavile su učiteljice Bernarda Novak i Vesna Perhoč na međunarodnoj konferenciji Sukonstrukcija profesionalnog razvoja: Put prema kvaliteti, pravednosti i uvažavanju različitosti u zemljama srednje i istočne Europe, koja je održana 15.-17. listopada 2012. u Opatiji.

Organizatori konferencije bili su International Step by Step Association (ISSA), Diversity in Early Childhood  Education and Training (DECET) i Pučko otvoreno učilište Korak po korak pod pokroviteljstvom predsjednika RH i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, te u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje.

Ova konferencija okupila je više od 300 obrazovnih djelatnika, odgajatelja, učitelja, istraživača, kreatora politika i aktivista iz nevladinih  organizacija iz više od 47 zemalja iz Europe i iz drugih krajeva svijeta.

Učiteljice Vesna i Bernarda uz potporu ravnateljice Božene Dogša predstavile su školu  s prezentacijom na temu  „RAZVIJANJE PARTNERSTVA UČITELJA I RODITELJA: PRAKTIČNI PRIMJERI ZAJEDNIŠTVA U ODGAJANJU SRETNE I USPJEŠNE DJECE.“

Budući da je danas općeprihvaćeno da je kvalitetno obrazovanje u ranom djetinjstvu ključan čimbenik u uvođenju više razine društvene pravednosti u odgoj i obrazovanje djece različitog socijalnog i ekonomskog porijekla. Upravo su kompetencije obrazovnih djelatnika glavni prediktori kvalitete odgoja i obrazovanja u ranom djetinjstvu. Pokazalo se da je upravo to za brojne države u svijetu trajni izazov.